מה זה ספאם? וממה חשוב להיזהר

מה זה הודעות ספאם? ומה חשוב לעשות כאשר קיבלת תביעה על הודעות ספאם וכיצד להימנע מלשלם סכומי כסף מיותרים על חוסר זהירות.
מה זה ספאם? ומהם הנזקים הנגרמים מדואר זבל

האינטרנט הפך להיות לחלק בלתי נפרד מהחיים שלנו, קשה לדמיין מה היה כאן לפני שנחשפנו אליו. לצד היתרונות הרבים שקשה להסביר במילים, ישנם גם חסרונות ובעיות. אחת מהבעיות העיקריות שאיתן אנו נאלצים להתמודד היא תופעה שנקראת ספאם בפלטפורמות השונות. מדובר על הפצת דואר זבל, כזה שאין לו ערך מוסף עבורנו, ובמרבית המקרים איננו מעוניינים לקבל אותו. לרוב מדובר על פרסום של מודעות רכישה שונות, אך במסגרת הזו נמצאות הודעות הונאה שונות. כיום בעולם כולו נלחמים ביד קשה בהפצת דואר זבל, מתוך מטרה אמיתית לנסות לעצור אותו. 

מה זה ספאם?

עוד לפני שנדבר על הנזק שהוא עשוי לגרום, חשוב שתבינו מה נחשב כספאם. לא פעם נחשוב שהודעה מסוימת איננה מוגדרת כדואר זבל, אך המציאות תהיה שונה. כל הודעה שתקבלו ללא אישורכם נחשבת במידה כזאת או אחרת לדואר זבל. השולח מחויב לקבל את אישורכם על מנת לשלוח אליכם מודעות מכל סוג שהוא. כמובן שברגע שכמות ההודעות גדלה, כך חוסר הנעימות גדל גם כן. ככל שתקבלו יותר הודעות ספאם מגורם ספציפי, כך הכלים שעומדים לרשותכם רבים. כיום תוכלו לקבל ספאם באתרי אינטרנט, דפי נחיתה או בכל מקום בו דורשים מכם להשאיר את פרטיכם האישיים. 

מהם הנזקים הנגרמים מדואר זבל?

אפשר להשאיר בצד את כל עניין ההטרדה, שהוא עשוי להקשות לא מעט עלינו. הרי בכל יום נוכל לקבל עשרות רבות של הודעות ספאם, כאלה שאין לנו בהן צורך. מדובר על כאב ראש לא קטן, כזה שנרצה לחסוך אותו מאיתנו, בטח בימים עמוסים. הנזקים שעלולים להיגרם מקבלת דואר ספאם הינם רבים, חובה לשים את הדברים הללו על השולחן. בחלק מהמקרים קבלת דואר מהסוג הזה עשויה להוביל לקריסת מערכות מחשוב. בין אם בגלל כמות ההודעות הלא פרופורציונלית ובין אם בגלל הכנסת וירוסים חיצוניים. ישנם גופים שמנצלים את הפלטפורמה הזו כדי לגרום לכם להוציא כספים רבים. מבחינתכם הנזק מהודעות מהסוג הזה הוא רב, כזה שאי אפשר להישאר אדישים אליו.

איך ניתן למנוע קבלת הודעות ספאם?

כיום עומדים לרשותכם מגוון רחב של כלים שמטרתם העיקרית למנוע את קבלת הדואר הלא רלוונטי הזה. אומנם האפשרויות שעומדות לרשות המפרסמים רבות, אך גם הכלים שעומדים לפניכם מגוונים. הדרך הכי טובה למנוע את קבלת הודעות הספאם תהיה פשוט להסיר את עצמכם מרשימת התפוצה. כיום החוק מאפשר למפרסמים להימנע מתביעה על ידי הוספת דרך להסיר אתכם מהרשימה שברשותם. גם אם בעבר אישרתם את קבלת הדואר, בכל רגע נתון אמורה להיות לפניכם האפשרות להסירכם מן הרשימה. עוד דרך תהיה פשוט לחסום את השולח, כך שלא תוכלו לקבל ממנו יותר הודעות מכל סוג שהוא. שימו לב בסיטואציה כזו תחסמו את הודעות הספאם, אך גם את ההודעות הרגילות. 

מה מותר לשלוח ומה אסור לשלוח?

אנשים רבים מבצעים תביעה על הודעות ספאם, אך מבלי שהם מבינים לעומק מה מותר ומה אסור. למפרסמים מותר לפנות פעם אחת על מנת להציע שירות כזה או אחר. לרוב המפרסמים נדרשים לקבל את הסכמתכם כדי שהדואר האלקטרוני או מספר הפלאפון יהיה ברשותם. אם מדובר על הודעות שנשלחות אחת לכמה שבועות, זה לא נחשב כהודעות ספאם. אך ברגע שמדובר על הטרדה, כמות לא סבירה של הודעות בפרק זמן קצר. אין ספק כי באפשרותכם לתבוע, בטח אם אינכם מצליחים להסיר את עצמכם מקבלת הדיוור. נדגיש כי כל הזמן המפרסמים נדרשים לקבל את אישורכם כדי להפיץ אליכם הודעות מכל סוג. מפרסם שלא קיבל את אישורכם מסכן את עצמו, ועלול למצוא את עצמו נתבע על ידכם. שווה להתייעץ עם איש מקצוע אשר מומחה בתחום דואר זבל וספאם. כך תדעו כי אתם עושים את הצעד הנכון והמתבקש בהתאם למצב. 

תביעת ספאם – מה חשוב לדעת לפני שתובעים?

ההחלטה לתבוע היא החלטה קלה יחסית, בטח בעידן בו ניתן להגיש את התביעה באופן מקוון. אך ישנם כמה דברים חשובים שמחובתכם להכיר לפני שמבצעים תביעה. תביעת ספאם יכולה להעניש את המפרסם מצד אחד, ולזכות אתכם בפיצוי על עוגמת הנפש שנגרמה. עם זאת חשוב לעשות את הדברים בצורה הנכונה ובדרך המיטבית.

  • הכירו את חוק הספאם על בוריו, כך שתדעו מה בדיוק מגיע לכם. המון אנשים תובעים גופים המפרסמים דואר זבל בלי להבין מה בדיוק מגיע להם. ברגע שאתם מכירים את המצב על בוריו, קל להשיג את התוצאה הרצויה.
  • תפנו לעורך דין מנוסה שיסייע לכם להגיש את התביעה בדרך הנכונה. תביעת ספאם אינה עניין של מה בכך, חובה להגיש אותה בדרך הנכונה. לא פעם תגלו כי מגיע לכם יותר ממה שאתם מעלים על הדעת.
  • לפני שתובעים, מגישים בקשה בה תבקשו להפסיק את שליחת ההודעות. מבחינתכם עליכם להראות כי עשיתם את כל מה שאפשר על מנת למנוע את המשך קבלת ההודעות. ברגע שזה לא מצליח, ברשותכם לתבוע בבית המשפט. 
  • התאזרו בסבלנות, כל תביעה לוקחת זמן, בטח אם מדובר על תביעה מהסוג הזה. תביעת דואר זבל יכולה להניב פיצוי הולם, אך אל תזדרזו לסיים את ההליך. כל איש מקצוע שילווה אתכם יסביר לכם איך הכי נכון לפעול. 

מהו הפיצוי שתקבלו בגין דואר ספאם?

כמובן שסכום הפיצויים יקבע בהתאם לפגיעה בכם, ולכמות ההודעות שנשלחה על ידי המפיץ. אם אתם מבחינתכם הוטרדתם זמן רב, מן הסתם שיגיע לכם פיצוי הולם בשל כך. נדגיש כי ספאם באופן עקרוני אסור, זה לא משנה מה אתם עשיתם כדי למנוע אותו. החוק מתיר לכם לקבל 1000 ש"ח פיצוי, גם אם לא הוכחתם כי נגמר לכם נזק. מדובר על הליך מהיר שמטרתו להעניש את אותם מפרסמים שמפיצים דואר זבל. התקווה בעקבות חקיקת החוק הזה היא לגרום למפרסמים לחשוב פעמיים טרם שליחת דואר זבל. עם זאת במקרים מסוימים תוכלו למצוא את עצמכם מפוצים בעשרות אלפי שקלים. כל זאת בתנאי שאתם מוכיחים כי נגמר לכם נזק מכל סוג שהוא. יחד עם עורך דין דואר זבל תוכלו למצוא את עצמכם עולים על דרך המלך, ומביאים את עצמכם לקבלת הפיצוי ההולם. גם פיצוי מינימלי הוא בהחלט פיצוי שיאפשר לכם להעניש את המפרסם ולקבל רוח גבית. 

כיצד מבצעים תביעת ספאם?

אינכם צריכים להיות מומחים גדולים כדי להגיש תביעת ספאם לגורמים השונים. בראש ובראשונה עליכם לתעד את כל ההודעות אותן אתם מקבלים מאותו מפרסם ספציפי. ברגע שיש לכם תיעוד, יהיה קל יותר להוכיח את הנזק ואת ההיקף. ברגע שאין לכם תיעוד, יהיה לכם קשה להשיג את אשר מגיע לכם מתוקף החוק. השלב השני בהתמודדות עם הפצת ספאם תהיה להצטייד בעורך דין מנוסה, כזה שילווה אתכם לאורך הדרך. כמו כל תביעה, גם תביעות ספאם דורשות מכם להסתייע בשירותיו של מומחה בתחום. ברגע שיש לכם תיעודים, ועורך דין מנוסה, תשיגו בדיוק את מבוקשכם. ניתן להגיש את התביעה לבית המשפט, ולאפשר לו לקבוע את אשר מגיע לכם בהתאם לחוק.

להצטרפות ומידע נוסף
השאירו את הפרטים שלכם ויועץ לימודים יחזור אליכם לשיחת ייעוץ בחינם.