איך בונים תוכנית עסקית

מהי תוכנית עסקית ואיך בונים אותה, טיפים ודגומאות פרקטים למינוף וקידום העסק.
איך בונים תוכנית עסקית

אם נשאל אתכם מהו הדבר החשוב ביותר בעסק שלכם – מה תהיה התשובה שלכם? יש כאלה שיגידו כי העובדים עם הכוח של העסק, אחרים יספרו כי הלקוחות יקרים מפז. אך במבחן התוצאה אנו למדים כי תוכנית עסקית היא הפרמטר שאמור לעשות את ההבדל. ההבדל בין הצלחה מסחררת או כישלון צורם, כאשר נבחן את ההצלחה של העסק בראייה לאחור. ללא תוכנית מסודרת לפעילות העסקית תמצאו את עצמכם יורים לכל הכיוונים – אך לא תמיד מצליחים לפגוע. לפני שתעשו תוכנית עבודה עסקית, הינה כמה פרמטרים חשובים שחובה להכיר על התוכנית החשובה הזאת.

מהי תוכנית עסקית?

בעלי עסקים רבים אינם יודעים מהי תוכנית עסקית מכיוון שהם עדיין לא כתבו אחת כזאת. התוכנית העסקית היא מסמך בו מפורטות בצורה ברורה כל הפעילויות העתידיות בעסק. המטרה היא שכל אחד מהעובדים ואנשי ההנהלה ידע מה הוא נדרש לעשות בכל נקודת זמן. תוכנית העבודה העסקית יורדת לרזולוציות הכי עמוקות, כאלה שאולי לא יצא לכם להיכנס אליהן עד כה. השאיפה היא שתכירו מה עומד לקרות בהמשך, וגם תהיו ערוכים לכל תרחיש שיכול לקרות. ברגע שכל הדברים יהיו על השולחן, לא תמצאו את עצמכם מופתעים ממה שיקרה הלכה למעשה. התוכנית אמורה להיות זאת שתתווה את הדרך בשבילכם ובשביל כל שאר השותפים העסקיים. 

מתי בונים תוכנית עבודה עסקית?

תוכנית עסקית אמורה להיבנות מבעוד מועד, אל תחכו לרגע האחרון כדי לבנות אותה. בעלי עסקים ממתינים זמן רב עם בניית התוכנית העסקית עשויים למצוא את עצמם פועלים באיחור. עם הקמת העסק, חובה להציג תוכנית ברורה שמציגה את כל הפעילויות העתידיות. ברגע שיש תוכניות שפועלים על פיה, לא תצטרכו לעשות מהלכים שיתבררו כמהלכים שגויים. קורים מקרים רבים בהם המהלכים שעושים אינם תואמים את התוכנית, והתוצאות מן הסתם יהיו בהתאם. התוכנית העסקית היא הכוח שמניע את העסק, וגורם לכם לעשות את כל המהלכים בלב שלם. כל צעד שלא תהיו בטוחים לגביו, עלול לגרום לכך שתפספסו הזדמנויות חשובות רבות במעלה הדרך.

בניית תכנית עסקית אינה עניין פשוט

המחשבה כי כל אחד יכול לבנות לגמרי לבד תוכניות עסקיות אינה מתכתבת עם המציאות. בניית תוכנית לעסק צריכה להיעשות על פי פרמטרים קבועים, כאלה שחובה להתחשב בהם. ברגע שהפרמטרים לא נלקחים הלכה למעשה, התוכנית לא תעמוד בציפיות הרצויות. תחפשו את האיש הנכון שיהיה אחראי על בניית התוכנית ועל יישומה בשטח. מי שינסה לבנות תכנית עסקית לבד עשוי להתקשות בהשגת המטרות המצוינות בה. כפי שאתם עושים הכי טוב את העבודה שלכם, יש כאלה שהמומחיות שלהם היא התוכנית העסקית. אותם מומחים ידעו מראש על מה חשוב להקפיד, ועל אילו פרמטרים ניתן לוותר.

דוגמא לתוכנית עסקית
דוגמא לתכנית עסקית

איך בונים תוכנית עסקית?

הסבר כללי על העסק ועל פעילותו

בהתחלה של התוכנית העסקית אמור להיות פירוט בנוגע לעסק ועל הפעילות הצפויה שלו. כך שכל מי שייחשף לתוכנית העסקית יבין לעומק מהי המטרה שלשמה הוקם העסק. זה יכול להיות מצוין למקרים בהם תחפשו אחר משקיעים, הם יכירו את הפעילות השוטפת על בוריה.  

ניתוח מקיף של השוק

בכל תוכנית עסקית ישנו ניתוח יסודי של השוק, מה קורה היום ומה אמור לקרות בהמשך הדרך. ניתן לתת הסבר מקיף על המתחרים, ועל החברות שעשויות לאיים עליכם בהווה או בעתיד. תציינו את נקודות החוזקה שלהן, וכמובן שגם את נקודות התורפה שלהן.

תחזיות פיננסיות מקיפות

כל מי שיסתכל על תכנית עסקית לדוגמא יראה בה תחזיות פיננסיות מקיפות בהקשרים רבים. עסק בריא הוא עסק שמתנהל כמו שצריך במישור הפיננסי, כאשר ההוצאות פחותות מההכנסות. בלי תחזית פיננסית מסוימת יהיה קשה להחליט עד כמה הפעילות העסקית הינה פעילות כדאית. 

היררכיה וחלוקת התפקידים בתוך העסק

כל איש מקצוע בתוך העסק אמור להבין בצורה ברורה מהי המשימה המוטלת על כתפיו. גם אתם אמורים להבין מה כל עובד נדרש לעשות, כדי שלא תהיה חפיפה בין עובדים. במהלך כתיבת תוכנית עסקית חובה לציין את ההיררכיה בתוך העסק, ומהו התפקיד של כל העובדים הנמצאים בו.

תשמרו על עסק בריא עם תכנית עסקית

הרצון לאלתר יכול להיות טוב, אך בכל הנוגע לפעילות העסקית הוא עלול להסב נזק רב. ברגע שלא מתכננים מה עושים, המצב יכול מהר מאוד לצאת משליטה. מה שאנו מציעים לכם לעשות זה להכין תוכנית שתלווה אתכם בכל צעד במעלה הדרך. זוהי הדרך היחידה שתסייע לכם לשמור על עסק בריא, כזה שמצליח לממש את הפוטנציאל הטמון בו. עסקים שמתנהלים מעכשיו לעכשיו יתקשו לגמור את החודש, וההצלחה שלהם תהיה מוטלת בספק. גם אם תעבדו בצורה מוצלחת מאוד, בשלב מסוים העסק עלול להתחיל לדשדש. אם לא תכינו תוכנית מגירה למצב הזה, העניינים עשויים לצאת משליטה מהר ממה שתעלו על הדרך. עם תוכנית ברורה לפעילות עסקית תהיו צעד אחד לפני כולם, אף בעיה לא תתפוס אתכם בהפתעה.

תהפכו את העסק הקטן לאימפריה

בעלי עסקים רבים מחפשים תכנית עסקית להורדה שתסייע להם להבין מה קורה וכיצד לפעול כמו שצריך. הפיכת העסק הקטן לאימפריה תתאפשר על ידי פעולות סדורות ונכונות. האנשים שיושבים על בניית תוכנית לוקחים בחשבון את כל הפרמטרים שקשה לראות על המקום. לעיתים ההחלטות שמגיעות מתוך תחושות הבטן עשויות רק לסבך אתכם, ולא לקדם אתכם. מה שאנו מציעים לכם לעשות זה פשוט להפוך את העסק הקטן לאימפריה על ידי בניית תוכנית סדורה. פתאום תבינו כי אין דבר שמונע מכם להצליח, גם אם בהתחלה הדברים לא הסתדרו בדיוק כפי שרציתם.

היתרונות בבניית תכנית עסקית איכותית

  • תוכנית עסקית ממקדת אתכם בעיקר

המון עסקים כושלים רק בגלל שהם מתמקדים בטפל במקום בדברים העיקריים. ברגע שיש לכם תוכנית סדורה, לא תמצאו את עצמכם מנסים לירות לכל הכיוונים. תירו בדיוק לכיוון אחד, הכיוון שאמור להביא אתכם להצלחה ולמציאות הרצויה בשבילכם. 

  • השיגו יתרון משמעותי על פני המתחרים

בעוד המתחרים עשויים לעשות החלטות פזיזות, לכם יהיה יתרון בדמות תכנית עסקית מסודרת. התוכנית העסקית היא הפרמטר שעשוי לעשות את ההבדל ביניכם לבין כל המתחרים העיקריים. הלקוחות יראו כי העבודה מולכם תהיה מסודרת, נכונה ומדויקת, זה מעיד את העבודה העסקית כולה.

  • משיכת יזמים ומשקיעים אל תוך העסק

אם תרצו בעתיד להרחיב את הפעילות העסקית, טוב שיהיה מישהו שיסייע לכם בכך. בזכות תוכניות עסקיות סדורות יהיה לכם קל להכניס פנימה אנשי עסקים מהמעלה הראשונה. הם יראו שכל פעולה שאתם עושים היא פעולה מחושבת, ולא כזאת שמגיעה מהבטן. אף אחד לא יכנס אל תוך עסק המנוהל בצורה לא נכונה בלי תוכנית ברורות.

  • ההצלחה הופכת מחלום למציאות

במבחן התוצאה אנו רואים כי תכנית עסקית הופכת את ההצלחה לעובדה מוגמרת. כמעט כל עסק שעובד עם תוכניות עסקיות נכונות ומדויקות משיג את התוצאות הרצויות – עליהן הוא חלם. ההצלחה העסקית היא אינדיבידואלית, לכן קשה להשוות אותה בין עסקים אחרים. אך בתוכנית העסקית יהיה כתוב בצורה ברורה מהי ההגדרה של הצלחה בעסק.

להצטרפות ומידע נוסף
השאירו את הפרטים שלכם ויועץ לימודים יחזור אליכם לשיחת ייעוץ בחינם.